Zamek Bolczów

Rudawy Janowickie – zamek Bolczów

W Rudawach Janowickich naprawdę jest co oglądać. Te niewielkie góry są bardzo zróżnicowane pod względem geograficznym, a prawdziwa atrakcją są skałki na zboczach i szczytach. Niektóre skałki można tylko podziwiać, część z nich jest wykorzystywana do wspinaczki, a na najwyższych urządzono platformy widokowe. Panoramy Karkonoszy albo mniejszych pasm górskich zachwycają od lat. Wiele pojedynczych skał ma nazwy własne.

Jedną z częściej odwiedzanych atrakcji są Kolorowe Jeziorka, które zostały dobrze zagospodarowane turystycznie. Wygodny dojazd, parkingi no i spektakularne jeziorka zwłaszcza Purpurowe i Szmaragdowe. Obok przebiega oznakowany szlak turystyczny, są też szlaki rowerowe. Wytrawni turyści nie muszą ograniczać się do widoku jeziorek, mogą dotrzeć w głąb masywu.

Rudawy Janowickie to nie tylko przyroda, góry i skałki. W dolinach jest wiele zabytków: kościoły i pałace, z których kilka jest zaliczanych do doliny Pałaców i Ogrodów. Są również ruiny zamku: mniej znane zamku Sokolec i bardziej znane zamku Bolczów ( https://discover.pl/zamek-bolczow/ ). Zamek Bolczów również leży przy szlaku turystycznym, mniej uczęszczanym Wygodne dojście do ruin od strony Janowic Wielkich. Zamek zbudowano w drugiej połowie XIV wieku, po wielu perypetiach rozbudowywano go w XV i w XVI wieku, przystosowując do broni palnej. W czasie wojny trzydziestoletniej zajęli go Szwedzi i opuszczając podpalili. W tym czasie zamek nie miał większego znaczenia militarnego i po zniszczeniu nie był odbudowywany. Dzisiaj są to malownicze ruiny, chociaż stare pocztówki i źródła historyczne wskazują na turystyczne wykorzystanie zamku jeszcze w XX wieku. Była gospoda w stylu szwajcarskim, schronisko, drewniane poręcze ułatwiające zwiedzanie. W początkowym okresie budowy zamku dwie duże skały połączono murem, a na powstałym dziedzińcu zbudowano domy mieszkalne. W dalszym etapie zamek powiększano, w murach od strony południowej urządzono otwory strzeleckie. W XVI wieku powstawały bardziej nowoczesne budowle obronne w postaci barbakanu i bastei.